duallne vzdelavanie

SLOVENSKÁ BANSKÁ KOMORA

DUÁLNE VZDELAVÁNIE

Štátnym inštitútom pre vzdelávanie bol v SR vykonaný rozbor študijných odborov pre konfrontáciu s potrebou trhu práce a ich ďalším smerovaním.

Zoznam študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce bol zistený nasledovný stav:

2157 M            geológia, geotechnika a environmentalistika,

2176 H            mechanik banských prevádzok,

2466 H 01       mechanik opravár – plynárenské zariadenia,

2683 H 12       elektromechanik – automatizačná technika,

2683 H 15       elektromechanik – úžitková technika,

2738 H 01       operátor sklárskej výroby – výroba dutého a lisovaného skla. 5

Pre potreby v baníctve boli schválené dva nové odbory na  štúdium, a to :

2157 M            geológia, geotechnika a environmentalistika,

2176 H            mechanik banských prevádzok.

Z organizácií združených v SBK sa forma duálneho  vzdelávania pre r. 2016-2017  pripravuje v Hornonitrianskych baniach Prievidza, a.s. , a to v učebných odboroch:

2176 H            mechanik banských prevádzok, v počte 15 žiakov

2683 H 11       elektromechanik silnoprúd, v počte 5 žiakov

Na prípravu duálnej formy vzdelávania už boli vykonané potrebné aktivity.

Dňa 1. 4. 2015 nadobudol účinnosť zákon č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“). V zmysle § 32 ods. 4 zákona postup pri výkone pôsobnosti stavovských organizácií a profesijných organizácií v systéme duálneho vzdelávania koordinuje Rada zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania.

Prvé zasadnutie sa konalo 12.1.2016 v Bratislave. Za predsedu Rady ..........bol vo voľbách zvolený   p. Ing. Jaroslav HOLEČEK.

Prievidza 21.01. 2016

Ing. Ján Hrabovský, PhD.