Tlačová správa k valnému zhromaždeniu 6.9.2013

Tlačová informácia

zo  XVI. valného zhromaždenia Slovenskej banskej komory konaného

v Banskej Štiavnici 6. septembra 2013

·        Slovenská banská komora (SBK) vznikla pred štrnástimi rokmi, ako prirodzená potreba ťažobných, spracovateľských a geologických organizácii ovplyvňovať transformáciu baníctva a jeho schopnosť adaptovať sa do podmienok konkurenčného prostredia trhovej ekonomiky.

·        Vzniku SBK predchádzal zákon NR SR č. 59/1998 Zb. o Slovenskej banskej komore. V ňom je určené poslanie a priestor, v ktorom komora pôsobí.

·        SBK je neštátnou samosprávnou právnickou osobou, vyvíja činnosť na podporu a ochranu podnikania svojich členov v tuzemsku a v zahraničí.

·        Členom komory sa môžu stať právnické i fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v oblasti baníctva, geológie a činnostiach vykonávaných banským spôsobom ale činnosť súvisiacu.

·        Komora v rámci svojej pôsobnosti sa podieľa na príprave všeobecne záväzných predpisov týkajúcich sa podnikania v oblasti baníctva a geológie.

·        Orgánmi komory sú: valné zhromaždenie, predstavenstvo, dozorná rada a odborné orgány, funkcie v orgánoch sú čestné.

·        Komora má k dnešnému dňu 60 riadnych členov, ktorí zamestnávajú priamo cez 6000 pracovníkov a 11 čestných členov.

·        SBK je členom významných medzinárodných organizácií: EUROMINES – organizácia zameraná na problematiku rudného baníctva, EURACOAL – organizácia zameraná na problematiku uhoľného baníctva, ÚEPG - asociácia európskych výrobcov kameniva.

·        SBK úzko spolupracuje s MH SR, MŽP SR a MŠVVaŠ SR v legislatívnej oblasti - v minulom roku komora s nimi spolupracovala v nasledovných aktivitách:

-   národný projekt sústavy povolaní v SR

-   zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie

-   geologický zákon

-   príprava energetickej a surovinovej politike v SR

-   príprava nového stavebného zákona – sťaženie možnosti čiernych ťažieb

-   zákon o ochrane prírody a krajiny

-   zákon o investičnej pomoci

-   zákon o poskytovaní dotácií

-   novela zákona o ovzduší

-   zákon o environmentálnom fonde

-   zákon o prevencii závažných priemyselných havárií